Заміна маток

Без молодої і плідної матки не варто очікувати високих медозборів від бджолиної сім’ї. Як наслідок Заміна матки повинна здійснюватися до моменту загибелі Старої. Протягом сезону медозбору бджолина матка повинна відкладати велику кількість яєць, щоб заповнити розплодом значну площу сотів.

Найчастіше в періоди найбільш інтенсивного розвитку сім’ї використовують вулики з двома гніздовими корпусами. Матки в цих умовах швидко виснажуються і повинні замінятися новими. Багато бджолярів, що працюють в своїх бджологосподарствах з сучасним обладнанням, використовують при вирощуванні маток і при заміні старих, прагнення бджіл до роїння або самостійної заміни маток. Своєчасна реакція бджоляра в момент роїння забезпечують хороший збір меду.

Головний недолік такого методу полягає в тому, що рій часто виходить несподівано і якщо крила у матки не підрізані, рій йде на значні відстані. Щоб не допустити поділу сім’ї, з роїнням необхідно боротися.

Зазвичай, бджоломатки, вирощені бджолами, відрізняються хорошими якостями. Головний недолік такого методу заміни старих маток полягає в тому, що часто це відбувається навесні в самий розпал вирощування розплоду, коли матки повинні відкладати максимальну кількість яєць. Сила бджолосімей через це знижується, а отже, зменшується.

Спеціалізовані бджологосподарства вирощують і продають значну кількість маток в пересилальних і підсаджувальних клітинках. Деякі бджолярі щороку замінюють маток, інші замінюють їх раз на два роки.

У північних широтах замінювати маток слід принаймні за півтора місяці до настання заморозків, щоб молода матка виростила необхідну кількість бджіл до початку зими. Сильні сім’ї краще зимують.

У районах вирощування люцерни і буркуну, маток замінюють в кінці весняного періоду перед основним взятком. Молоді матки, підсаджені в цей період, будуть довше відкладати яйця, ніж старі.

Заміна маток, підсаджених в клітинках, проходить краще під час медозбору. Але в цьому випадку можливі такі недоліки: перше, немає гарантії 100%-ного прийому маток, друге, деякі сім’ї можуть осиротіти, третє, перед підсадкою нової матки буває важко відшукати стару. Є ймовірність, що бджоломатки, які були придбані вирощувалися неправильно, або при поганих погодних умовах. Можливо, що після підсадки бджоли можуть змінити таку матку. Тому маток необхідно купувати у матководів, що мають племінний матеріал хорошої якості і застосовують правильні методи вирощування маток. Якщо і інші умови будуть гарними, підсадка маток пройде успішно.

Заміна матки без видалення старої матки. Позитивний момент цього методу в тому, що не потрібно шукати стару матку. Цю операцію необхідно проводити в розпал сезону. Навесні, до настання основного хабар, стара матка займає простір гніздового корпусу і кормової надставки. На самому початку головного взятку підставляють надставки. Матку і більшу частину розплоду ізолюють в нижньому, тобто розплодному корпусі. Це роблять за допомогою розділової решітки. У кормову надставку яка містить, 3-5 рамок з розплодом (кількість залежить від сили сім’ї) і добре заповнені медом соти, підкладають зрілий маточник. Таку надставку ставлять на дно вулика розміщене в 1-2 метрах від старого вулика. Льоток надставки і льоток старого вулика направляють в одну сторону. Кормову надставку накривають своїм дахом. При відсутності маточника бджоли вирощують матку з личинки.
Частина бджіл з кормової надставки повертається в свій вулик, але і в кормовій надставці залишається достатня кількість бджіл, щоб подбати про розплод і вивести нову матку з маточника. Партія маточників повинна бути заготовлена заздалегідь.
В кінці взятку, після видалення надлишків меду з материнської сім’ї кормову надставку з молодою маткою ставлять назад на вулик материнської сім’ї. Якщо таке з’єднання відбувається в кінці вересня або на початку жовтня, то немає необхідності прокладати між двома корпусами газету. Молода матка у верхньому корпусі або в кормовій надставці в більшості випадків залишається в сім’ї, а стару матку бджоли вбивають. Теоретично це пояснюється тим, що бджоли верхнього корпусу змушені користуватися льотком нижнього корпусу; проходячи через цей корпус, вони виявляють стару матку і вбивають її. Бджоли ж нижнього корпусу не проникають у верхню частину вулика, тому вони не виявляють нову матку. У більшості випадків в сім’ї залишається молода матка. Таким чином, операції по заміні маток і постачання сімей кормовими запасами на зиму поєднуються. Даний метод дозволяє скоротити витрати праці і спростити догляд за бджолами.

Leave a Reply