Поводження з бджолами

Не всі бджоли однаково реагують на різного роду подразники і, зокрема, на дії бджоляра при огляді ним гнізд або інших роботах на пасіці. Слід не забувати, що бджоли дуже дратуються від різких запахів часнику, цибулі, кінського поту, риби і т.п. коли бджоли знаходяться в спокійному стані, то вони не заважають працювати: не накидаються на сітку, не жалять руки, не встромляють жал в одяг.

Поведінка бджіл багато в чому може регулюватися діями самого бджоляра. Умілий підхід, акуратність, плавність в русі, без різких помахів руками, спокій, терпіння є необхідними умовами при поводженні з бджолами. Працювати з бджолами слід в спеціальному одязі: це халат, комбінезон або фартух з гладкої світлої матерії. Для запобігання від ужалень на голову надягають сітку з тканини і чорного тюлю. Говорячи про захист особи від ужалень, слід нагадати про користування димарем. Димар повинен бути завжди в справному стані. В якості горючого матеріалу слід користуватися гнилуками дуба, верби та інших порід дерев. Чим суші гнилушки, тим вони швидше згоряють і дають гарячі клуби диму. Сирі гнилушки мають недолік: при користуванні ними з кришки димаря часто капає дьоготь. Тому краще користуватися сухими гнилуками, але поверх них бажано покласти трохи прополісу, без воску. Прополіс надає приємний запах диму і сприяє повільному тлінню гнильок. Дуже хорошим пальним є гриби, що ростуть на пнях дуба: вони не дають вогню, а повільно тліють і добре димлять.

Під час роботи з бджолами бджоляр, як правило, знаходиться з правого боку вулика, якщо дивитися з боку льотка (при холодному заметі), тобто там, де гніздо обмежується вставною дошкою. Зазвичай вулики на пасіці розміщують льотками на південний схід. В такому випадку гніздо збирають до більш теплої стінки вулика, зверненої на північний захід; з північно-східного боку, більш схильного до холодних вітрів, встановлюють вставну дошку. Вільний простір за дошкою заповнюють утеплюючим матеріалом. Біля задньої стінки вулика бджоляр має робочий ящик з необхідним для роботи інструментом і запасними рамками. При роботі з помічником, останній знаходиться навпроти бджоляра з іншого боку вулика і допомагає йому в роботі: працює димарем, оглядає рамки з протилежного боку, очищає віск і прополіс з верхніх брусків та ін.

Приступаючи до огляду гнізда бджіл, необхідно в льоток вулика впустити 2—3 клуби диму. Підіждавши хвилини 2-З, можна знімати (без стуку) дах вулика і утеплення понад рамок. Після цього, піднявши покривне полотенце або стельову дощечку, пускають трохи диму уздовж рамок зверху. Якщо бджоли збуджені і жалять руки, перед тим як виймати наступну рамку слід пустити дим уздовж вулички і під плічки рамок. Оглядаючи гніздо, відкритим залишають тільки простір над 1-2 рамками. Для цього користуються запасним полотном або стельовими дощечками, якими закривають оглянуті рамки.

Взяту з вулика рамку завжди тримають над вуликом, щоб з неї не могли впасти на землю молоді бджоли і матка. Для огляду протилежного боку рамки її спочатку нахиляють на сторону, щоб верхній брусок рамки став вертикально. Після цього повертають рамку зворотною стороною до себе. Не можна тримати рамку з медом або свіжою пергою горизонтально—плазом або, як це часто роблять недосвідчені бджолярі, нижнім бруском вгору. Свіжий мед при таких положеннях капає, а грудочки принесеної обножки висипаються. Повновагова, свежовідстроєна сота з медом при горизонтальному положенні рамки може зламатися і випасти з рамки. Як правило, бджіл з рамок при огляді не струшують. Якщо ж потрібно будь-яку рамку перенести в іншу сім’ю або видалити з вулика, то бджіл з рамки струшують уривчастим рухом, а бджіл, що залишилися змітають гусячим пером, пучком трави. Щітка дратує бджіл і нею слід користуватися у виняткових випадках, при цьому щітка повинна бути вологою і взагалі її потрібно частіше мити, так як вона забруднюється медом.

Влітку, коли Вулик буває повністю зайнятий рамками, приступаючи до огляду гнізда, 1-2 рамки слід вийняти з вулика. Їх поміщають в робочий ящик з кришкою, після чого можна вільно працювати. Виймаючи рамки, бджоляр повинен бути акуратним і не тиснути бджіл бічними планками рамок, їх плічками та ін.для цього, відокремивши стамескою рамку, відсувають одну її сторону у вільний простір і виймають рамку трохи навскоси. Рамки з розплодом не тільки в холодну пору навесні, але і в сонячні літні дні при високій температурі не можна довгий час тримати на відкритому повітрі. У холодну пору розплід можна застудити, а в жарку погоду на молодих личинок негативно діє сухе повітря і прямі сонячні промені. Після огляду гнізда рамки накривають полотном або потолочинками, утеплюють подушками або матами з соломи, трави, рогози, очерету та ін.і надягають щільно дах.

Роботи, пов’язані з оглядом гнізда, необхідно проводити годин в 9-11годин дня в тиху, ясну погоду з температурою в тіні не нижче 15°С.у цей час більшість льотних бджіл знаходиться поза вуликом. Молоді бджоли більш спокійні, і робота йде швидше. У безвзяточний час огляди слід проводити ближче до вечора, так як злодійки, що прилітають дратують бджіл, внаслідок чого бджоли частіше жалять людину. Якщо безвзяточний час триває довго, то роботу виконують в наметі з мішковини і марлі.

Потрібно взяти за правило ніколи не оглядати сім’ї часто і без потреби. Всі роботи проводять за заздалегідь наміченим планом. При навику досить оглянути крайні рамки, щоб судити про стан гнізда. Періодичні огляди в типових вуликах з метою розширення гнізда, в залежності від сили сім’ї і характеру весняного взятку, не слід проводити раніше, ніж через 7-10 днів. У багатокорпусних вуликах зі зменшеною рамкою, де обсяг гнізда збільшують не окремими рамками, а цілими корпусами, огляди бувають ще рідше.

Leave a Reply