Поводження з бджолами

Не всі бджоли однаково реагують на різного роду
подразники і зокрема на дії бджоляра при огляді їм гнізд або інших роботах на пасіці. Слід не забувати, що бджоли дуже дратуються від різких запахів часнику, цибулі, кінського поту, риби і т.п. коли бджоли знаходяться в спокійному стані, то вони не заважають працювати: не накидаються на сітку, не жалять руки, не встромляють жал в одяг.

Поведінка бджіл багато в чому може регулюватися діями самого бджоляра. Умілий підхід, акуратність, плавність в русі, без різких помахів руками, спокій, терпіння є необхідними умовами при поводженні з бджолами. Працювати з бджолами слід в спеціальному одязі: це халат, комбінезон або фартух з гладкою світлої матерії. Для запобігання особи від ужалений на голову надягають сітку з тканини і чорного тюлю. Говорячи про захист особи від ужалений, слід нагадати про користування димарем. Димар повинен бути завжди в справному стані. В якості горючого матеріалу слід користуватися гнилуками дуба, верби та інших порід дерев. Чим суші гнилушки, тим вони швидше згоряють і дають гарячі клуби диму. Сирі гнилушки мають недолік: при користуванні ними з кришки димаря часто капає дьоготь. Тому краще користуватися сухими гнилуками, але поверх їх бажано покласти трохи прополісу, без воску. Прополіс надає приємний запах диму і сприяє повільному тлінню гнильок. Дуже хорошим пальним є гриби, що ростуть на пнях дуба: вони не дають вогню, а повільно тліють і добре димлять.

Під час роботи з бджолами бджоляр, як правило, знаходиться з правого боку вулика, якщо дивитися з боку льотка (при холодному заметі), тобто там, де гніздо обмежується вставною дошкою. Зазвичай вулики на пасіці розміщують льотками на південний схід. В такому випадку гніздо збирають до більш теплою стінці вулика, зверненої на північний захід; з північно-східного боку, більш схильною до холодних вітрів, встановлюють вставну дошку. Вільний простір за дошкою заповнюють утеплюючим матеріалом. Біля задньої стінки вулика бджоляр має робочий ящик з необхідним для роботи інструментом і запасними рамками. При роботі з помічником, останній знаходиться навпроти бджоляра з іншого боку вулика і допомагає йому в роботі: працює димарем, оглядає рамки з протилежного боку, очищає віск і прополіс з верхніх брусків та ін.

Приступаючи до огляду гнізда бджіл, необхідно в льоток вулика впустити 2—зигзаг диму. Обождав хвилини 2-З, можна знімати (без стуку) дах вулика і утеплення понад рамок. Після цього, піднявши покривний полотенце або стельову дощечку, пускають трохи диму уздовж рамок зверху. Якщо бджоли збуджені і жалять руки, перед тим як виймати наступну рамку слід пустити дим уздовж вулички і під плічка рамок. Оглядаючи гніздо, відкритим залишають тільки простір над 1-2 рамками. Для цього користуються запасним полотном або стельовими дощечками, якими закривають оглянуті рамки.

Взяту з вулика рамку завжди тримають над вуликом, щоб з неї не могли впасти на землю молоді бджоли і матка. Для огляду протилежного боку рамки її спочатку нахиляють на сторону, щоб верхній брусок рамки став вертикально. Після цього повертають рамку зворотною стороною до себе. Не можна тримати рамку з медом або свіжою пергою горизонтально—плазом або, як це часто роблять недосвідчені бджолярі, нижнім бруском вгору. Свіжий мед при таких положеннях капає, а грудочки принесеної обніжжя висипаються. Повновагий, свежеотстроенный сот з медом при горизонтальному положенні рамки може зламатися і випасти з рамки. Як правило, бджіл з рамок при огляді не струшують. Якщо ж потрібно будь-яку рамку перенести в іншу сім’ю або видалити з вулика, то бджіл з рамки струшують уривчастим рухом, а залишилися бджіл змітають гусячим пером, пучком трави. Щітка дратує бджіл і нею слід користуватися у виняткових випадках, при цьому щітка повинна бути вологою і взагалі її потрібно частіше мити, так як вона брудниться медом.

Влітку, коли Вулик буває повністю зайнятий рамками, приступаючи до огляду гнізда, 1-2 рамки слід вийняти з вулика. Їх поміщають в робочий ящик з кришкою, після чого можна вільно працювати. Виймаючи рамки, бджоляр повинен бути акуратним і не тиснути бджіл бічними планками рамок, їх плічками та ін.для цього, відокремивши стамескою рамку, відсувають одну її сторону у вільний простір і виймають рамку трохи навскоси. Рамки з розплодом не тільки в холодну пору навесні, але і в сонячні літні дні при високій температурі не можна довгий час тримати на відкритому повітрі. У холодну пору розплід можна застудити, а в жарку погоду на молодих личинок негативно діє сухе повітря і прямі сонячні промені. Після огляду гнізда рамки накривають полотном або потолочінкамі, утеплюють подушками або матами з соломи, трави, рогози, очерету та ін.і надягають щільно дах.

Роботи, пов’язані з оглядом гнізда, необхідно проводити годин в 9-11годин дня в тиху, ясну погоду з температурою в тіні не нижче 15°С.у цей час більшість льотних бджіл знаходиться поза вулика. Молоді бджоли більш спокійні, і робота йде швидше. У безвзяточное час огляди слід проводити ближче до вечора, так як прилітають злодійки дратують бджіл, внаслідок цього бджоли частіше жалять людини. Якщо безвзяточное час триває довго, то роботу виконують в наметі з мішковини і марлі.

Потрібно взяти за правило ніколи не оглядати сім’ї часто і без потреби. Всі роботи проводять за заздалегідь наміченим планом. При навику досить оглянути крайні рамки, щоб судити про стан гнізда. Періодичні огляди в типових вуликах з метою розширення гнізда, в залежності від сили сім’ї і характеру весняного хабар, не слід проводити раніше, ніж через 7-10 днів. У багатокорпусних вуликах зі зменшеною рамкою, де обсяг гнізда збільшують не окремими рамками, а цілими корпусами, огляди бувають ще рідше.

Leave a Reply