Про нержавіючу сталь

Шановний бджоляр!
Купуючи медогонку, пам’ятайте, що вона повинна прослужити Вам довгі роки, а тому не женіться за дешевизною. Безкоштовний сир – тільки в мишоловці, і то, тільки для другої миші! Рухайтеся в ногу з часом, адже вже давно в харчовій промисловості використовується тільки нержавіюча сталь. Так чому ж Ваш далеко недешевий продукт повинен оброблятися з не дуже корисним оцинкуванням?
Дана стаття запропонована до вивчення з метою розвіяти міф про те, що єдиним показником якості нержавійки є її немагнитность.

Існує чотири основних види нержавіючої сталі:

Аустенітні
Феритні
Ферро-аустенітні (дуплексні)
Мартенситні

АУСТЕНІТНА НЕРЖАВІЮЧА СТАЛЬ

 

Ця сталь є найбільш широко поширеним типом нержавіючої сталі. Вміст нікелю в такій сталі становить не менше 7%, що надає їй пластичність, широкий спектр температурних режимів, немагнітні властивості і хорошу придатність до зварювання. Дана сталь є ідеальною для застосування при переробці харчових продуктів, молока, пивоваріння, фармацевтичної, хімічної та нафтохімічної промисловості.
Марка AISI 304.

Базова аустенітна нержавіюча сталь (аналог 08Х18Н9). Чудові показники по зварюваності. При тривалому використанні при температурі від 450 до 850 градусів Цельсія в сталі може розвиватися процес МКК. Дана сталь є основною сталлю для харчової промисловості.

Застосування: установки для харчової, хімічної, текстильної, нафтової, фармацевтичної, паперової промисловості; використовується також у виробництві пластмас для ядерної та холодильної промисловості, оснащення для кухонь, барів, ресторанів; столових приладів; в кораблебудуванні, електроніці і т. д.

Марка AISI 304L.

Повний аналог сталі AISI 304, але вміст вуглецю менше 0,03%, що гарантує мінімальну схильність до міжкристалічної корозії (МКК) навіть при температурі 450-850 градусів Цельсія.

Застосування: те ж що і AISI 304, для виготовлення зварних конструкцій і в галузях, де необхідна стійкість до впливу міжкристалічної корозії.

Марка AISI 321.

Аналог сталі 08Х18Н10Т. При досить високому вмісті вуглецю для захисту від МКК застосовується легування титаном. Можливе тривале використання при температура 700-800 градусів Цельсія.

Застосування: колектори скидання для авіаційних моторів, Корпуси котлів або кільцеві колектори обладнання для нафтохімічної промисловості. Компенсаційні з’єднання. Хімічне обладнання та обладнання, стійке до високих температур.

Марка AISI 316.

Дана сталь містить 2-3% молібдену, що забезпечує прекрасну стійкість проти корозії в агресивних середовищах. При критичних температурах (близько 800 градусів Цельсія) виникає небезпека МКК.

Застосування: хімічне обладнання, що піддається особливо сильним впливам, інструмент, що вступає в контакт з морською водою і атмосферою, обладнання для прояву фото-плівки, Корпуси котлів, установки для переробки їжі, ємності для відпрацьованих масел для коксохімічних установок.

Марка AISI 316L.

Аналог стали AISI 316, але з вмістом вуглецю менше 0,03%, що забезпечує захист від МКК навіть в діапазоні критичних температур.

Те ж що і AISI 316, для виготовлення зварних конструкцій, де необхідна висока стійкість до впливу корозії. Особливо придатна для виробництва харчових продуктів та інгредієнтів (майонез, шоколад і т. д.)

Марка AISI 316Ti.

Аналог сталі AISI 316, але з додаванням титану, що забезпечує захист від МКК навіть в діапазоні критичних температур 800-850 градусів Цельсія. Активно застосовується в машинобудуванні та нафтохімії.

Застосування: деталі, що володіють підвищеною стійкістю до впливу високих температур і до середовища з присутністю нових іонів хлору. Лопасті для газових турбін, балони, зварні конструкції, колектори. Застосовується в харчовій і хімічній промисловості.

ФЕРРИТНА НЕРЖАВІЮЧА СТАЛЬ

 

Має властивості, близькі до властивостей маловуглецевої сталі, але з кращою опірністю корозії. При цьому мають меншу корозійну стійкість в порівнянні з аустенітними, і використовуються там, де вимоги не настільки високі, наприклад, для домашнього господарства та обробки автомобілів. Даний сорт нержавіючих сталей трохи більш крихкий в порівнянні з аустенітними сортами.

Феритні сталі містять від 11,5 до 16,5% хрому і менше 0,5% нікелю. Дана група сталей є магнітними сталями і буде викликати прилипання магнітних частинок.

Марка AISI 430.

Найбільш широко застосовувана феритна хромиста корозійностійка сталь загального застосування, в якій поєднуються високі міцнісні і механічні властивості, висока корозійна стійкість, в тому числі атмосферна, яка забезпечується високим вмістом хрому і низьким вмістом вуглецю, оброблюваність (хороша пластична деформованість; придатність до процесів витяжки, штампування, перфорації тощо). Загальна корозійна стійкість даної сталі в багатьох середовищах порівнянна зі стійкістю аустенітної сталі 12Х18Н10Т (аналог AISI 321).

Застосування: цивільне машинобудування; архітектура і дизайн; харчова промисловість; виготовлення кухонного начиння, столів, сервіровки інструменту, мийок, зливів, частин пральних машин, барабанів і піддонів для посудомийних машин, і т.п.; автомобілебудування (корпуси і труби систем нейтралізації, рециркуляції, уловлювання і вихлопу відпрацьованих газів); виготовлення зовнішньої і внутрішньої фурнітури; обладнання для теплообмінників; інші.

Марка AISI 439.

Прекрасна корозійна стійкість в середовищі конденсату відпрацьованих газів автомобіля.

Застосування: при виробництві автомобільних глушників, виготовленні та обробці ліфтів і ескалаторів, кухонного обладнання.

Марка AISI 409.

Стабілізована титаном хромиста корозійностійка сталь загального застосування зі зниженим вмістом вуглецю, високою стійкістю до окислення і високою оброблюваністю. Є поліпшеним аналогом сталі 08Х13. Вона містить надмалу кількість вуглецю (0,03%), добре зварюється, не схильна до МКК і, володіючи поліпшеними властивостями в порівнянні зі сталлю 08Х13, може успішно її замінювати в застосуваннях, регламентованих для сталі 08Х13 відповідно до ГОСТ 5632

Застосування: труби для відведення відпрацьованих газів, колектори, кожухи конвертерів, технологічне обладнання для харчової промисловості.

ФЕРРО-АУСТЕНІТНА (ДУПЛЕКСНА) НЕРЖАВІЮЧА СТАЛЬ

 

Має обидві, феритну і аустенітну, структури кристалічної решітки. Сталь має невеликий вміст нікелю. Дуплексній структурі характерна одночасно міцність і гнучкість. Дуплексні стали найчастіше використовуються в нафтохімічній, целюлозно-паперовій промисловостях і суднобудівництві, характеризуються хорошою корозійною стійкістю, високою міцністю і, особливо, хорошою опірністю утворенню тріщин при корозії.

Дуплексні сталі містять близько 22% хрому, 5,5% нікелю, 3% молібдену і 0,02% вуглецю. Дана група сталей магнітна.

Типова марка-AISI 220.

Застосування: трубопроводи, камери тиску, котли, силові передачі, вали.

МАРТЕНСИТНА НЕРЖАВІЮЧА СТАЛЬ

 

Містить в середньому від 11% до 13% хрому і високий вміст слерода (близько 0.3%), міцна і жорстка при середній опірності корозії.

Мартеситні сталі магнітні і мають найбільшу міцність в групі нержавіючих сталей при найменшій опірності корозії. Типова марка-AISI 410.

Застосування: виробництво турбін, промислових насосів, ножовий Інструмент, Кріплення, з’єднувальні деталі.

Leave a Reply